
Lillsport celsius race
#1
Postad 10 februari 2021 - 08:47

Hur är den i storleken jfr andra lillsport modeller och hur står den sig mot lillsport hummer? Vilken skulle ni välja för kalla dagar? Hur varm är den?
#2
Postad 10 februari 2021 - 11:12

Köpte ett par i början av året och är handsken jag kört överlägset mest med här uppe i Dalarna. Har ju varit lite halvkyligt med längre period mellan kanske -7 och -15. Tycker den funkat perfekt för det spannet. Faktum är att jag ofta haft problem med kalla fingrar och tycker att dessa mer eller mindre löst det. Blir väl kanske inte samma känsla som med en fingerhandske, lite sladdrigt inuti på nå vis, men mycket hellre det än kalla fingrar!
Jag kör samma storlek som jag vanligtvis har, 9:or. Upplever de som lagom.
#3
Postad 10 februari 2021 - 12:44

#4
Postad 10 februari 2021 - 16:12

Köpte häromdagen och har inte hunnit testa än, men jag fick gå upp en storlek. Det fick även frugan som kört någon vecka med sina. Hon verkar nöjd.
#5
Postad 10 februari 2021 - 19:55

0 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma medlemmar