Hoppa till innehåll

Köp Atomic längdskidor hos Skistart
Atomic längdskidor
Rossignol längdskidor
Längdskidor, rullskidor, stavar, skidvalla, swix, madshus, fischer m.m. hos Skistart
längdskidor, rullskidor, skidvalla & skidkläder från skistart
Foto

Men hur gör man då?


  • Vänligen logga in för att kunna svara
2 svar till detta ämne

#1
Klas

Klas

    Veteran

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 435 inlägg
Det här är inte en tråd för eller emot stålsickling utan en fråga hur man gör. De filmer som ligger ute handlar om hur man behandlar innan tävling, men hur stålsicklar man som alt till stenslip, dvs sätter den ”generella” strukturen? Använder man samma sicklar? Sen läste jag nyss en kommentar om att det skiljer sig mellan klassiskt och skejt. Hur skulle ni (grund) stålsickla:
Ett par kallskidor (klassiskt)
Ett par plusskidor (klassiskt)
Ett par allround (skejt)

#2
Per Gu

Per Gu

    Medlem

  • Members
  • Pip
  • 404 inlägg
Jag använder skidproppagandas kit. Där är det samma grunstruktur som en sedan modifierar med de olika rillarna. Vid blöta förhållanden har jag testat att valla efter sickling men innan till med gott resultat.

#3
Pask

Pask

    Veteran

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 558 inlägg

Tja, om man ska göra det lätt för sig sicklar man kallskidorna och skejtskidorna med Kuzmin Universal och plusskidorna med Kuzmin Plus. Rillar enligt schemat från Red Creek.






0 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma medlemmar