Tack för era svar.
Nu har jag åkt/kört några mil med skidorna.
Visst, för en glad amatör så funkar de. Jag var inte snabbast i spåret men det beror nog inte på skidorna
Jag åkte först utan fästvalla för att se om glidet var bra och det tyckte jag.
Därefter mätte jag och svärfar spannet och mycket hade det hänt en del på över 15 år. Ursprungligen var spannet på 53 cm där 32 cm var framför tån. Tyvärr inget vid hälen utan 4cm före.
Jag antar att säljaren lurade mig lite.
Efter den nya mätningen blev resultatet enligt följande:
Skida 1, hela spannet 35 cm varav 15 cm framför foten och 5 cm framför hälen.
Skida 2, hela spannet 40 cm har förflyttat sig framåt.
37 cm framför tån och endast 3 cm under foten dvs under tån.
Jag tycker det är märkligt att de inte nämnde något i butiken som stenslipade och vallade dem för 700 kr. De körde på de gamla spannstrecken och körde en fuling där de inte lade på tape så jag fick det billigare.
Han såg att skidorna var gamla och jag frågade om det var någon id 'e att valla dem.
Jag tycker att en seriös butik ska säga som det är.
Tycker ni jag ska få tillbaka och klaga?
Enligt era råd lutar det åt ett par Fischer där förhoppningsvis kvalitetskontrollen existerar.
Men testade butiken spannet? Om skidorna går att åka på så är det ju inte bortkastat, man behöver ju träningsskidor, än mer om man köper nya finare skidor som man inte vill köra sönder. Så på så sätt kan ju ett par gamla skidor vara lika värdefulla som nya.