Tänkte åka upp en vecka i vinter där snötillgången är lite bättre än här i sthlm. Vilka ställen rekommenderar ni? Vill ha långa och många spår att välja på och gärna uppe på fjället.
/Axel

Bra längdspår
Startad av
Axel
, okt 24 2005 11:44
#1
Postad 24 oktober 2005 - 11:44

#2
Postad 24 oktober 2005 - 12:05

Med nattåget tar du dig till Åreområdet, där har du flera längdcenter. I t.ex ÅreBjörnen har du ett mycket bra spårsystem, i längcentret kan du få bra tips och hjälp med valla och utrustning. Variera genom att åka i Ullådalen och Duved, i skrivande stund har det snöat en del. Ett par andra bra områden är Bruksvallarna och Vemdalen/Klövsjö. I klassiska Vålådalen gör man en rejäl satsning på längd och erbjuder konstsnö som tidig start om det skulle behövas.
Välkommen till fjälls
Välkommen till fjälls
#3
Postad 24 oktober 2005 - 12:29

Orsa Grönklitt, bra kvalitet på spåren, väldigt vasaloppslikt (flackt).
#4
Postad 24 oktober 2005 - 15:37

Känner bara till spårsystem i Dalaran och i Jämtland/Härjedalen men med de krav du beskrivt så skulle jag rekommendera bruksvalarna som har ett mycket väl utbyggt spårsystem som underhålles väl Det finns både relativt flacka spår och riktigt kuperade uppe på fjället (mittåkläppen). Alternativet som jag ser det är vålådalen som ju gör en nysattsning på längd iår, det var någrta år sedan jag var där men då var spåren mycket braom än något kupperade om det är vasan du satsar på. Det spår som jag åker mest i är i Orsa Grönklitt som verkligen håller hög kvalitee och är mycket flacka. Jag tycyker dock att de är lite tråkiga i längden(ingen naturupplevelse) och du kommer inte upp på fjället.
Åker även en hel del i Klövsjö/katarina/strorhogna/vemdalsskalet. Bra kvalitee på spåren på skalet men ganska få renodlade längdspår medans underhålet i stothogna/katarina har mer att önska.
Åker även en hel del i Klövsjö/katarina/strorhogna/vemdalsskalet. Bra kvalitee på spåren på skalet men ganska få renodlade längdspår medans underhålet i stothogna/katarina har mer att önska.
#5
Postad 26 oktober 2005 - 11:42

bruksvallarna är kanon
#6
Postad 28 oktober 2005 - 22:20

Lite närmare Sthlm ligger Högbo (Sandviken) som har kanonbra trevliga spår.
http://www.aventyrar...l/sparinfo_link
http://www.aventyrar...l/sparinfo_link
#7
Postad 02 november 2005 - 21:10

#8
Postad 03 november 2005 - 00:24

Flyttar till bruksvallarna om 4 dagar. Tyvärr inte någon snö överhuvut taget än så länge.
Men den som väntar på nått gott...
Mumma
Men den som väntar på nått gott...
Mumma
#9
Postad 02 december 2005 - 08:19

Ånnaboda i Kilsbergen strax utanför Örebro öppnade sin konstsnöslinga igår.
0 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma medlemmar