Pask Posted January 21, 2006 Report Posted January 21, 2006 Ymerloppet i Borås kommer att köras i morgon (söndag 22/1). Start och mål vid Borås Skidstadion NO om stan. Direktanmälan före start, start kl 11:00. Enligt uppgift finns det en 7 km bana som man får köra 6 varv (42 km). Mer info på: [url]http://www.ikymer.se/ski/[/url]
no_brakes Posted January 23, 2006 Report Posted January 23, 2006 Riktigt jobbigt lopp, trögt före och svåråkta spår, vädret och arrangörerna var toppen. En bra genomkörare mentalt. Nu vet man att det inte blir jobbigare än så här.
Emilomega Posted January 23, 2006 Report Posted January 23, 2006 Kan bara hålla med föregående talare.... Vilket träningspass, puh Fick ju inte ut något av min stakning :-( När det väl var dags så skönk staven ner i snön!
kustlöparen Posted January 24, 2006 Report Posted January 24, 2006 Jaha så finns då resultaten från söndagens mardrömslopp ute på nätet [url]http://www.ikymer.se/res06.htm[/url] Jag kollade resultatet bara för att konfirmera min placering bland de sista. Det var nämligen precis så det kändes hängde med hyfsat i ca 3 mil och tappade allt sedan. Jag märkte definitivt av sämre grundträning i år. Konstigt nog hade jag lika många framför mig som bakom mig(dvs ungefär normalt för mig), och kollar man resultatet från förra Vasan så befinner bland åkare i samma härad dvs 7-7,5 timme. Slutsatsen man kan dra är att fler än jag var rejält slitna och hade man haft den vetskapen hade det säkert gått att krama 5 minuter till. Dessutom bröt ungefär en 1/4 de flesta säkerligen sämre åkare som inte orkade ut på de sista varven. Dock väldigt svårt mentalt att hantera en utveckling på ett lopp som man på förhand räknat med att köra på knappt 3 timmar och det tar drygt 3,5 samtidigt som alla åker om en, då blir det tunnelseende och ta sig i mål som räknas. Vad hade ni andra fär känsla av detta lopp som bitvis plockade fram mkt mörka tankar om skidors energiinehåll vid eldning och aldrig mer Vasaloppet mm?? Grattis förresten PASK till en bra placering!
Pask Posted January 24, 2006 Author Report Posted January 24, 2006 Mardrömslopp var väl att ta i, men i stort håller jag med er. Trögt före, inte så mycket stakning men desto mer diagonalande. För mig som är bättre på stakning var det jobbigt. Jag hade en idé om att ta det lugnt och njuta av vädret, men det sprack ju ganska snabbt. När det väl är tävling så är det svårt att ta det lugnt. Jag gick väl ut lite hårt i min iver att hänga på, så det blev kämpigt på slutet. Lite vätskebrist var det nog också, för sista varvet kändes som att åka i sirap… Med tanke på att jag inte hade åkt mer än ca 15 mil klassiskt under hela säsongen (asfalt + snö) så är jag rätt så nöjd med en 14:e plats.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.